הרב יעקב משלם גינצבורג

הרב יעקב משלם גינצבורג

מסטרוז'ניץ וגורה הומורה לפרס הרב קוק בארץ ישראל

הרב יעקב משלם גינצבורג נולד בשנת תרנ"ה (1895) בסטרוז'ניץ כבן לשושלת מפוארת של רבנים וראשי בית דין, שעליה נמנים בין השאר המהר"ם מלובלין זצ"ל והרב פינחס מקאריץ זצ"ל. הוא הראה מגיל צעיר יכולות תורניות יוצאות דופן ובגיל 15 החל לפרסם מאמרים בכתבי העת התורניים החשובים של תקופתו.

הוא נשא לאשה את הרבנית פרידא פערל, בתו של הרב מנחם מענדל באב"ד זצ"ל, הרב המוערך של גורה הומורה שהיה מגדולי הרבנים בבוקובינה. לאחר פטירתו של חמיו בשנת תר"ץ (1930) מונה הרב יעקב משלם גינצבורג למלא את מקומו כרב של גורה הומורה. הרב יעקב משלם גינצבורג הוערך כלמדן מופלג, שפרסם בנוסף למאמרים גם את הספרים החשובים "שו"ת קול יעקב" ו"קונטרס עין יעקב". כמו כן הוא נודע כנואם בחסד, כציוני נלהב וכאדם בעל אישיות נעימה במיוחד. 

 

בסוכות תש"ב 1941 גורש הרב עם משפחתו ועם כל יהודי גורה הומורה לגיהנום טרנסניסטריה, לגטו מוגילב פודולסקי, ולמרות התנאים הקשים של קור, רעב ומחלות קטלניות, הוא לימד שם תורה.

 

באותה תקופה, הוריו של הרב יעקב משלם גינצבורג, הרב ישראל גינצבורג כיהן כרב ואב"ד ז'אדובה והרבנית טאבא, גורשו עם כל יהודי ז'אדובה. במהלך הגרוש, בשמיני עצרת תש"ב 1941, חתכו לגיונרים רומנים את זקנו של הרב ישראל גינצבורג ורצחו אותו ואת אשתו בדקירות סכין אי שם בערבות בסרביה. 

 

אחרי השואה בשנת (1947) זכה הרב יעקב משלם גינצבורג לעלות לארץ ישראל עם אשתו ועם בנותיו – נחמה וגיטה. אחרי ששוחרר מטרנסניסטריה כשהוא חלש בגופו אך חזק באמונתו, התיישב בשכונת רמב"ם (המושבה הגרמנית) בירושלים והקים שם בית כנסת בשם "עזרת ישראל" על שם אביו – הרב ישראל גינצבורג.

בירושלים זכה הרב יעקב משלם גינצבורג לחבר את ספרו פורץ הדרך "משפטים לישראל: החוק הפלילי ודיני העונשין בזמן הזה, לפי משפט התורה, התלמוד והמפרשים", שדן בצורה מקיפה בחוק הפלילי לפי המשפט העברי. הספר, שנועד הן לרבנים והן למשפטנים, זכה בפרס הרב קוק היוקרתי לספרות מחקר תורנית בשנת תשט"ו – תשי"ז (1957), והוא מסייע עד היום לרבנים ולמשפטנים בכירים בעבודתם. הספר "משפטים לישראל" נקרא על שם אביו של הרב י.מ. גינצבורג ומוקדש לשני הוריו הי"ד.

היה חבר בצוות ההוראה והעריכה התורנית במכון "הרי פישל"  תחת הנהלתו של הרב שאר-ישוב כהן זצ"ל. הוא היה מעורכי מערכת מפעל ההלכה התורני "הלכה פסוקה", וכתב באופן קבוע ערכים באנציקלופדיה התלמודית.

הרב יעקב משלם גינצבורג נפטר בשנת תשכ"ג (1963) בירושלים, שאותה אהב כל חייו.